Niedziela, 25 października 2020. Imieniny Ingi, Maurycego, Sambora WM.pl GazetaOlsztyńska.pl DziennikElbląski.pl Familie.pl

Ptaki w tarapatach z powodu długiej zimy

2013-03-28 13:15:17 (ost. akt: 2013-03-28 13:15:52)
O zimowe dokarmianie kaczek i łabędzi w tym roku zadbało miasto


Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Ptaki w tarapatach. Z powodu przedłużającej się tegorocznej zimy wiele gatunków ptaków, nie może odnaleźć się w trudnych warunkach pogodowych.

Paweł Średziński z WWF Polska wyjaśnia w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że gatunki, które o tej porze roku już do Polski przylatywały w tym roku jeszcze się nie pojawiły. W tym roku - podkreśla ekolog - przedwiośnie jest bardzo mroźne i śnieżne i ten fakt wszystko zmienia w "ptasiej rzeczywistości".

W poprzednich latach już pod koniec lutego czy na początku marca do Polski przylatywały pierwsze skowronki, żurawie i ptaki. Również kłopot maja ptaki, które w Polsce zimują, bo pokrywa śnieżna ogranicza możliwości zdobywania pokarmu a mrozy osłabiają kondycję ptaków.

Paweł Średziński podkreśla, że niektóre gatunki mimo zimy przyleciały już do Polski ale to co tu zastały jest dla nich niezwykłe. Na przykład bociany przyleciały na Biebrzę i "brodzą w śniegu". Jak wyjaśnia jeżeli taka pogoda utrzyma się jeszcze przez kilka tygodni może to być niebezpieczne dla wielu gatunków ptaków, ponieważ będą miały zakłócony rytm lęgowy.

Ekolog podkreśla też, że powinniśmy w tym trudnym okresie dokarmiać ptaki, które występują w okolicach naszych domów. Jednak apeluje zarazem by robić to rozsądnie na przykład nie wolno dokarmiać ptaków świeżym czy mokrym chlebem. Natomiast dobrym pomysłem jest wysypywanie dla ptaków ziaren słonecznika, sikory powinniśmy dokarmiać słoniną, a kosy czy drozdy pokrojonymi jabłkami.
Warto też pamiętać, że pokarmy, które podajemy ptakom nie powinny zawierać przypraw i powinny być jak najbardziej naturalne.


iar

Tagi: Ptaki

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. daimoss #1043265 | 83.9.*.* 4 kwi 2013 10:57

    to się weźcie do roboty!! Gminy niech przeznaczą na to fundusz a nie siedzą urzędasy na ciepłych posadkach. Skandal

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ptakami sie zajmijcie, #1038295 | 178.180.*.* 29 mar 2013 08:05

    a nie psami!

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz