Sobota, 19 kwietnia 2014. Imieniny Alfa, Leonii, Tytusa WM.pl GazetaOlsztyńska.pl DziennikElbląski.pl Familie.pl

Jak dbać o kota

Jak dbać o kota, radzi doktor weterynarii Mirosław Obijalski.

Jak dbać o kota

Autor: Internauta

Kot pijący mleko to popularny obrazek z pocztówek. Tymczasem istnieje opinia, że kotu nie można podawać mleka. Jak jest naprawdę?
- Małe kotki odżywiają się mlekiem matki. Jeśli matka nie może karmić, kotom podaje się specjalnie przygotowane mleko zastępcze. Później jeszcze przez jakiś czas kotom można podawać mleko. Ale z dorosłymi jest już inaczej. Mleko może wywoływać biegunki.

- Co w takim razie powinny jeść koty?

- Na rynku jest tyle różnorodnych karm, że bez problemu można wybrać dietę suchą lub mokrą. Są też specjalne produkty dla kotek po sterylizacji i kotów po kastracji.

- A jak karmić kota, żeby się nie roztył?
- Tendencje do tycia mają przede wszystkim koty po sterylizacji i kastracji. Dlatego trzeba podawać im preparaty utrzymujące odpowiedni poziom pH, zapobiegają powstawaniu kamieni nerkowych.

- Zostańmy przy minusach posiadania kota, ich przeciwnicy przekonują, że koty brzydko pachną.
- Nieprzyjemny zapach wynika z nieodpowiednio dobranej karmy czy z zawartości kocich gruczołów. To jednak można wyregulować. Inaczej jest w przypadku kocurów. One mają charakterystyczny męski zapach, przypominający zapach waleriany. Z tym nie da się walczyć. Jedynie przeprowadzona w odpowiednim czasie kastracja może być na to sposobem.

- Co Pan rozumie przez odpowiedni czas kastracji?
- Kastrację czy sterylizację powinno się przeprowadzać u zwierząt, które są w wieku od pół roku do roku. Może to być zabieg albo tabletki hormonalne w przypadku kotek.

- I w tedy nie ma strachu, że po kilkudniowym zniknięciu kotka wróci z rodziną?
- Strachu o rodzinę nie ma. Pozostaje jednak kwestia czy kot w ogóle wróci i czy będzie zdrowy. Dlatego tak ważne są szczepienia. Im więcej komponentów zawiera szczepionka, tym miej chorób grozi kotu. I obowiązkowe jest zapobieganie wściekliźnie. Ważna jest też walka z kleszczami i pchłami, które są żywicielami dla tasiemców. Przed zaginięciem kota chroni natomiast wszczepiany pod skórę chip, dzięki któremu można ustalić właściciela i adres kota.
Anna Szapiel

Komentarze internautów:
Karunia: Jeżeli chodzi o jedzenie dla kota, to kot jest drapieżnikiem i lubi mięsko ale z doświadczenia wiem, że koty wolą saszetki lub kocią, suchą karmę. W tej chwili jest duży wybór na rynku. Często są promocje w marketach i ja wtedy kupuję spory zapas. Można też kotu gotować, różne rodzaje mięs, np drób dodać trochę ryżu na koniec zetrzeć marchewkę i pietruszkę. Podawać wystudzone. Tak przygotowany posiłek kot będzie miał na kilka dni. Ważne przechowywać w lodówce. Kot nie jest padlinożercą i nie zje zepsutego lub brzydko pachnącego jedzonka. Co do mleka to nie podawać krowiego, bo kot jego nie trawi i po prostu może się pochorować. Jest w sklepach dla zwierząt i marketach specjalne mleko dla kotów. Jednak koty dorosłe nie muszą pić mleka, za to mieć dostęp do świeżej wody. Jeśli chodzi o maluszki to najlepiej zapytać lekarza weterynarii. Tak samo jeśli chodzi o zmiany skórne lub ropienie oczu po zabiegach weterynaryjnych, to najlepiej nie robić doświadczeń na kotach tylko biec do weterynarza i się poradzić póki nie jest za późno.
Mamuska ragdoll to piękny kotek, będzie mój następny, teraz mam śliczniutką brytyjkę.
Mam nadzieję, że pomogłam, życzę zdrowych i szczęśliwych kotów.

KazJerzy: Mój kot uwielbia surowe świeże wątróbki drobiowe. Tanie. Nawet przynosi do domu ryjówki i nornice kładzie obok swojej miski i głośno domaga się za to wątróbki. Łakomczuch po spałaszowaniu wątróbki zabiera swoje zdobycze i odchodzi do swojego stałego miejsca parkowania pod drewutnią.

Mamuśka: Koty chodzą własnymi drogami, ale mój kot chodzi tylko tymi, które się pokrywają z moimi. Na spacer przy nodze chodzi, śpi mi w nogach, a jak zobaczy, że gdzieś usiadłam to przybiega żeby mi na kolana wleźć- a rasa ro rogdoll amerykański... potocznie zwana szmacianką z racji tego, że jak człowiek dotyka przedstawiciela, to on robi się bezwładny i mięciutki jak szmaciana lalka.

Komentarze 2 pokaż wszystkie komentarze w serwisie Coś się źle wyświetla? Widzisz błąd? Zgłoś nam to!

Dodaj swój komentarz

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

 1. nostiamo #1236694 | 83.9.*.* 04-11-2013 22:41

  KazJerzy - kotu wolno podawać wątróbkę nie częściej niż raz w tygodniu. Drobiową można w odrobinę większej ilosci niż zwykłą. Choć nie czesto

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. IRA #354964 | 83.25.*.* 19-08-2011 14:01

   Nie dawajcie kotkom tabletek hormonalnych - to dla nich pewny rak - jedyne wyjście sterylizacja. Żaden weterynarz nie polecałby tabletek

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)