środa, 23 maja 2018. Imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty WM.pl GazetaOlsztyńska.pl DziennikElbląski.pl Familie.pl

Jak dbać o kota

2007-01-11 00:00:00

Jak dbać o kota, radzi doktor weterynarii Mirosław Obijalski.

Kot pijący mleko to popularny obrazek z pocztówek. Tymczasem istnieje opinia, że kotu nie można podawać mleka. Jak jest naprawdę?
- Małe kotki odżywiają się mlekiem matki. Jeśli matka nie może karmić, kotom podaje się specjalnie przygotowane mleko zastępcze. Później jeszcze przez jakiś czas kotom można podawać mleko. Ale z dorosłymi jest już inaczej. Mleko może wywoływać biegunki.

- Co w takim razie powinny jeść koty?
- Na rynku jest tyle różnorodnych karm, że bez problemu można wybrać dietę suchą lub mokrą. Są też specjalne produkty dla kotek po sterylizacji i kotów po kastracji.

- A jak karmić kota, żeby się nie roztył?
- Tendencje do tycia mają przede wszystkim koty po sterylizacji i kastracji. Dlatego trzeba podawać im preparaty utrzymujące odpowiedni poziom pH, zapobiegają powstawaniu kamieni nerkowych.

- Zostańmy przy minusach posiadania kota, ich przeciwnicy przekonują, że koty brzydko pachną.
- Nieprzyjemny zapach wynika z nieodpowiednio dobranej karmy czy z zawartości kocich gruczołów. To jednak można wyregulować. Inaczej jest w przypadku kocurów. One mają charakterystyczny męski zapach, przypominający zapach waleriany. Z tym nie da się walczyć. Jedynie przeprowadzona w odpowiednim czasie kastracja może być na to sposobem.

- Co Pan rozumie przez odpowiedni czas kastracji?
- Kastrację czy sterylizację powinno się przeprowadzać u zwierząt, które są w wieku od pół roku do roku. Może to być zabieg albo tabletki hormonalne w przypadku kotek.

- I w tedy nie ma strachu, że po kilkudniowym zniknięciu kotka wróci z rodziną?
- Strachu o rodzinę nie ma. Pozostaje jednak kwestia czy kot w ogóle wróci i czy będzie zdrowy. Dlatego tak ważne są szczepienia. Im więcej komponentów zawiera szczepionka, tym miej chorób grozi kotu. I obowiązkowe jest zapobieganie wściekliźnie. Ważna jest też walka z kleszczami i pchłami, które są żywicielami dla tasiemców. Przed zaginięciem kota chroni natomiast wszczepiany pod skórę chip, dzięki któremu można ustalić właściciela i adres kota.
Anna Szapiel
Uwaga! To jest archiwalny artykuł. Może zawierać niaktualne informacje.
Tagi: kot