środa, 23 maja 2018. Imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty WM.pl GazetaOlsztyńska.pl DziennikElbląski.pl Familie.pl

Jak usunąć kleszcza z sierści kota lub psa?

2009-04-30 00:00:00

Spacery na łonie natury to przyjemność i dla nas i dla naszych czworonogów. Co robić, gdy po takiej wędrówce wyczujemy w psiej lub kociej sierści kleszcza? Czym i w jaki sposób skutecznie go usunąć?

Kleszcze najczęściej wbijają się w kark, szyję, łapy oraz w miejsca, gdzie jest cienka skóra. Oglądajmy uważnie nasze zwierzaki rozgarniając ich sierść. Kleszcze uszkadzają skórę, by dostać się do krwi, a powstały otwór uszczelniają wydzieliną.

Aparat gębowy kleszcza tkwi bardzo mocno w skórze, co sprawia, że podczas wyciągania możemy go przerwać. Częściowe usunięcie kleszcza może spowodować, że powstanie ropiejąca rana.

Kleszcz żerujący na zwierzęciu może przenosić choroby groźne dla ludzi, np. boreliozę, anaplazmozę, wirusowe odkleszczowe zapalenie mózgu i opon. Do usunięcia zawsze używajmy rękawiczek, nie róbmy tego gołymi rękami.

Ukłucie się w palec aparatem gębowym kleszcza może prowadzić do zarażenie się jedną z tych poważnych chorób. Zapomnijmy o starych i nieskutecznych metodach jak smarowanie masłem, lakierem do paznokci czy przypalanie. Może to spowodować wstrzyknięcie przez kleszcza do krwi zwierzęcia śliny wraz z zarazkami.

Do usuwania kleszczy najlepszy jest specjalny aparacik do nabycia w aptekach. Jeśli mamy obawy przed samodzielnym usunięciem kleszcza, lepiej udajmy się do weterynarza.

By chronić nasze pupile skorzystajmy z dostępnych na rynku profilaktycznych preparatów. Jednorazowa aplikacja działa odstraszająco na kleszcze przez kilka tygodni. Można również kupić psu przeciwkleszczową obrożę. Działa ona nie tylko na kleszcze, ale także na inne pasożyty.
Uwaga! To jest archiwalny artykuł. Może zawierać niaktualne informacje.