Piątek, 26 kwietnia 2024. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda WM.pl GazetaOlsztyńska.pl DziennikElbląski.pl Familie.pl

Zdrowie na czterech łapach

2008-12-08 00:00:00

Ważna informacja dla wszystkich właścicieli psów i kotów. Zostały 3 tygodnie do końca programu "Zdrowie na czterech łapach" w ramach którego, można wykonać badania profilaktyczne za złotówkę!

Lekarza weterynarii odwiedzamy dopiero wtedy, kiedy zwierzę jest już chore, zapominając jak ważne jest zapobieganie chorobom. Nie zwracamy uwagi na nadwagę, stres i pierwsze oznaki złego stanu zdrowia. Warto jednak pomyśleć o profilaktyce, która opiera się na zbilansowanej diecie, aktywności fizycznej, dobrym samopoczuciu i regularnych wizytach u lekarza weterynarii.

Epidemia nadwagi i otyłości

Lekarze z klinik biorących udział w programie „Zdrowie na 4 łapach” oceniają, że wielu schorzeń można uniknąć dzięki odpowiedniej diecie.
Właściwy i zdrowy pokarm charakteryzuje się obecnością biologicznych antyutleniaczy, brakiem szkodliwych konserwantów, barwników, sztucznych dodatków smakowych, składników genetycznie modyfikowanych.

Lekarze weterynarii twierdzą, że opiekunom psów i kotów często brakuje wiedzy na temat ich odżywiania. Właściciele bagatelizują dodatkowe kilogramy u swojego pupila i nie są świadomi, że u zwierząt z nadwagą wzrasta ryzyko rozwoju cukrzycy, chorób serca, układu oddechowego, czy schorzeń kostno-stawowych. Specjaliści alarmują, że do ich przychodni trafia coraz więcej pacjentów z duża nadwagą.
Podkreślają, że najważniejszym i najefektywniejszym sposobem przeciwdziałania otyłości jest profilaktyka oraz systematyczna kontrola masy ciała zwierzęcia w gabinecie weterynaryjnym. Przyczyną postępującej nadwagi jest nie tylko złej jakości karma i nieodpowiednie nawyki żywieniowe, ale także brak ruchu.

Aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na stan zdrowia zwierzęcia, co z kolei przyczynia się do lepszego samopoczucia. Zbyt niska aktywność nie pozwala rozwinąć się mięśniom, które nie stanowią wówczas odpowiedniego wsparcia dla kości i stawów. W połączeniu z przekarmianiem, może to prowadzić do otyłości, która pogarsza jakość życia i może je skrócić nawet o kilka lat.

Nie tylko człowiek musi dbać o zęby

Podczas trwania programu profilaktycznych badań dla zwierząt okazało się, że wielu właścicieli bagatelizuje choroby uzębienia swoich pupili. W związku z brakiem codziennej higieny jamy ustnej choroby przyzębia występują zdecydowanie częściej u psów niż u ludzi. Ważne jest zatem, aby właściciel zdawał sobie sprawę, iż do niego należy wczesne rozpoznanie ewentualnych infekcji. Dzięki profilaktyce można wyeliminować zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia oraz paradontozę. Niezauważone zmiany w obrębie jamy ustnej mogą powodować powstawanie chorób w obrębie jamy nosowej i w obrębie gardła. Specjaliści radzą, aby zwracać szczególną uwagę na przebarwienia, nalot, ubytki i opuchliznę.

Właściciele powinni raz w miesiącu kontrolować uzębienie psa samemu, a co 6 miesięcy dokonać przeglądu w gabinecie weterynaryjnym. O zęby pupila można dbać za pomocą odpowiedniej karmy, zapobiegającej odkładaniu się kamienia nazębnego, płynów pielęgnacyjnych czy specjalnych przysmaków wspomagających czyszczenie jamy ustnej.

Problemy ze skórą

Wiele zwierząt, które zostały przebadane w programie „Zdrowie na 4 łapach” boryka się z różnymi chorobami skóry. Skuteczna terapia jest możłiwa tylko po postawieniu szybkiej i trafnej diagnozy, dlatego w każdym przypadku podejrzenia choroby należy zasięgnąć porady lekarza weterynarii.

Kłopoty ze skórą, spojówkami czy też śluzówkami mogą być powodowane wieloma czynnikami. Schorzenia mogą być wynikiem alergii, niedoborem witamin, błędami w żywieniu, zaburzeniami hormonalnymi czy chorobami pasożytniczymi. W zależności od rodzaju objawów klinicznych schorzenia, lekarz zwykle kieruje pacjenta na badania specjalistyczne. Dopiero na podstawie ich wyników podejmowane jest odpowiednie leczenie.

Zapraszamy wszystkich właścicieli psów i kotów. Zostały jeszcze tylko trzy tygodnie badań za złotówkę.

Gabinety z woj. warmińsko-mazurskiego, które biorą udział w programie:

Gabinet Weterynaryjny Domiwet
ul.Kanta 14, Olsztyn

Przychodnia Weterynaryjna Medivet
ul.Słowackiego 21, Barczewo

Gabinet weterynaryjny Cito
Ul. Nidzicka 30, Działdowo

Przychodnia Weterynaryjna Doktor ZOO
ul.Traugutta 17-18, Bartoszyce

Lecznica WeterynaryjnaVeta
ul.Matki Teresy z Kalkuty 7, Ełk

Lecznica dla zwierząt Medican
ul.Smetka 28a, Olsztyn

Przychodnia Weterynaryjna
ul.Ks.Witolda 17, Olsztyn

Zobacz także>>>Zaopiekuj się Liptonem

Zobacz także>>>Przygarnij psa... inaczej zostanie uśpiony

Uwaga! To jest archiwalny artykuł. Może zawierać niaktualne informacje.