Sobota, 23 września 2023. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli WM.pl GazetaOlsztyńska.pl DziennikElbląski.pl Familie.pl

Ten sokół już nigdy nie poleci, teraz będzie płodził dzieci

2013-01-08 20:48:00 (ost. akt: 2013-07-14 11:28:47)
Ten sokół już nigdy nie poleci, teraz będzie płodził dzieci

Autor zdjęcia: Tadeusz Markos

Sokoły wędrowne, które leśnicy od dwóch lat wypuszczają w okolicy Olsztyna, adaptują się do życia na wolności. Jeden z nich po opuszczeniu gniazda zawędrował aż w okolice Kwidzyna. Miał jednak pecha, bo doznał poważnej kontuzji, która uniemożliwia mu latanie. Zostanie więc reproduktorem.

Sokół, który wczesną jesienią został znaleziony koło Kwidzyna to samiec, którego leśnicy wypuścili na terenie rezerwatu Las Warmiński w Nadleśnictwie Nowe Ramuki w czerwcu zeszłego roku.
Przez kilkanaście tygodni opiekował się nim Tadeusz Markos z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych przy Zespole Parków Krajobrazowych w Jerzwałdzie. Sokół jest już w pełni sił, ale uszkodzenie skrzydła, którego doznał najprawdopodobniej w wyniku zderzenia z linią energetyczną, na zawsze uniemożliwi mu latanie.

Ptak trafi teraz pod opiekę Sławomira Sielickiego ze Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” i zostanie reproduktorem. Możliwe więc, że potomstwo sokoła, który samodzielności - czyli polowania i latania - uczył się na Warmii, też będzie dorastać w tym miejscu.

Od 2011 roku Warmińsko-mazurscy leśnicy i Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” prowadzą akcję, która ma na celu przywrócenie nadrzewnej populacji sokoła wędrownego na Warmii i Mazurach. W 2011 i 2012 roku leśnicy i przedstawiciele stowarzyszenia umieścili w sztucznych gniazdach zamontowanych na terenie Nadleśnictwa Nowe Ramuki prawie czterdzieści sokolich piskląt.

Projekt, który jest dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie będzie kontynuowany przez kolejnych sześć lat. W tym roku kilka piskląt, które zostaną umieszczone w gniazdach, będzie dodatkowo zaopatrzonych w nadajniki GPS. Umożliwi to bardzo dokładne śledzenie wędrówki tych ptaków.

Nadrzewna populacja sokoła wędrownego wyginęła w latach 50-tych ubiegłego wieku. Sokoły, które leśnicy umieszczają w sztucznych gniazdach, wykluwają się w hodowli. W sztucznych gniazdach spędzają około 10 dni. Służy to przyzwyczajeniu ich do tego miejsca. Mechanizm ten, zwany wdrukowaniem na miejsce urodzenia, powoduje, że sokoły po osiągnięciu dojrzałości (w wieku około 2-3 lat) powinny zakładać gniazda w środowisku zbliżonym do tego, gdzie po raz pierwszy zaczęły samodzielnie żyć.

ap

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. dezerter #944926 | 194.165.*.* 9 sty 2013 08:36

    To już nie sokół, to ogier ;)

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz