Czwartek, 16 września 2021. Imieniny Jagienki, Kamili, Korneliusza WM.pl GazetaOlsztyńska.pl DziennikElbląski.pl Familie.pl

To jedna z najbardziej oryginalnych imprez na Warmii i Mazurach

2013-09-06 14:49:38 (ost. akt: 2013-09-06 14:52:00)
To jedna z najbardziej oryginalnych imprez na Warmii i Mazurach

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Jak brzmi głos młodego byka szukającego łani i czym się różni od głosu byka stadnego? Jak naśladować odgłosy wydawane przez przestraszonego zająca? Jak bekać, jak daniel? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można poznać już 7 września podczas VII Warmińskiego Konkursu Wabienia Jeleni im. Tadeusza Madeja.

Konkurs organizowany przez podolsztyńskie Nadleśnictwo Nowe Ramuki to jedna z najbardziej oryginalnych imprez na Warmii i Mazurach. Patronem konkursu jest Tadeusz Madej, nadleśniczy Nadleśnictwa Nowe Ramuki, który 20 lat temu zginął tragicznie podczas polowania. Konkurs odbywa się na placu przed siedzibą nadleśnictwa Nowe Ramuki.

Jak wygląda konkurs?
Od ukrytego za ścianą lasu mikrofonu podchodzą uczestnicy konkursu. Każdy z nich musi, jak najwierniej naśladować pięć głosów wydawanych przez jelenie podczas rykowiska. Zawodnicy używają do tego rozmaitych narzędzi (tzw. wabików).

Są wabiarze, którzy używają muszli Trytona (muszla egzotycznego ślimaka morskiego), teleskopowych tub z plastyku, czy łodygi słonecznika. Sędziowie, którzy siedzą na specjalnie przygotowanych w tym celu ambonach, bazując tylko na własnym słuchu, oceniają, który zawodnik najlepiej naśladuje odgłosy wydawane jelenia.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB