Sobota, 10 czerwca 2023. Imieniny Bogumiła, Diany, Małgorzaty WM.pl GazetaOlsztyńska.pl DziennikElbląski.pl Familie.pl

Olsztyńscy leśnicy ruszyli na pomoc cietrzewiom

2013-09-20 22:01:14 (ost. akt: 2013-09-20 15:51:44)
Olsztyńscy leśnicy ruszyli na pomoc cietrzewiom

Na terenie byłego poligonu Muszaki zamieszkało właśnie dziewięć młodych cietrzewi. To kolejny etap ratowania przez leśników tego zagrożonego wyginięciem gatunku.

Młodych cietrzewi, które uczą się życia na wolności na terenie byłego poligonu Muszaki jest dziewięć. Siedem młodych kogutów i dwie młode kury wykluło się w Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Do zlokalizowanego na terenie Nadleśnictwa Jedwabno byłego poligonu Muszaki młode cietrzewie przyjechały ze swoimi matkami. – Młode cietrzewie, tak jak ma to miejsce w przyrodzie, przebywają pod opieką matki. Dwie dorosłe kury mieszkają w specjalnych, przesuwanych klatkach, a młode mogą się swobodnie poruszać poza klatkami – tłumaczy Mariusz Górski-Kłodziński, Naczelnik Wydziału Ochrony Ekosystemów w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Metoda, którą Nadleśnictwo Jedwabno i RDLP w Olsztynie chcą odbudować populację cietrzewia na dawnym poligonie Muszaki to tzw. „born to be free”. Opracował ją dr Andrzej Krzywiński. Młode cietrzewie będą przebywały na poligonie wraz z matkami aż do połowy listopada. Po tym czasie cietrzewie powinny być gotowe do w pełni samodzielnego życia na wolności.

Żeby jednak zwiększyć szanse młodych cietrzewi na przeżycie konieczne jest jak najlepsze zabezpieczenie ich przed drapieżnikami. Dlatego woliery, w których przebywają kuraki zostały otoczone fladrami i pastuchem elektrycznym.Dodatkowo cała powierzchnia została uzbrojona w elektroniczne odstraszacze akustyczne, które mają zniechęć do odwiedzin dziki, jeleniowate, lisy i kuny.

Korzystając z doświadczeń doktora Krzywińskiego leśnicy zabezpieczyli też „obóz” przy pomocy środków zapachowych wydzielanych przez rysie i wilki. Wokół miejsca, w którym mieszkają cietrzewie rozrzucili więc wilcze odchody i ściółkę z wolier, w których w Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie mieszkają rysie.

Zeszłoroczne doświadczenia pokazują, że tego typu zabezpieczenia przed drapieżnikami naziemnymi okazały się wystarczające. Problem są jednak jastrzębie gołębiarze. Z siedmiu młodych cietrzewi, które leśnicy wypuścili na wolność jesienią zeszłego roku, aż trzy padły ofiarami jastrzębi gołębiarzy.Do 2015 roku olsztyńscy leśnicy planują wypuścić na terenie byłego poligonu Muszaki 40-70 młodych cietrzewi.

Cietrzew (Tetraotetrix) to jeden z najbardziej zagrożonych wyginięciem ptaków w Polsce. Szacuje się, że jego całkowita liczebność w kraju wynosi obecnie około 500-700 osobników. Z danych historycznych wynika, że jeszcze w latach 60-tych cietrzew zasiedlał cały kraj, a jego liczebność wahała się w granicach 30-40 tys. osobników.Gwałtowny i silny spadek liczebności tak w Polsce jak i w większości krajów Europy rozpoczął się od lat 70-tych i trwa do dnia dzisiejszego.

tekst: MariaPiskur, Magdalena Miścierewicz, Nadleśnictwo Jedwabno, Adam Pietrzak, rzecznik RDLP w Olsztynie

film z fotopułapki, rejestrującej to, co dzieje się w wolierze:
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB