Czwartek, 16 września 2021. Imieniny Jagienki, Kamili, Korneliusza WM.pl GazetaOlsztyńska.pl DziennikElbląski.pl Familie.pl

Dziś obchodzimy Dzień Praw Zwierząt

2014-05-22 11:28:20 (ost. akt: 2014-05-22 11:35:08)
Dziś obchodzimy Dzień Praw Zwierząt

Autor zdjęcia: Kamila Oczkowicz

22 maja w Polsce obchodzimy Dzień Praw Zwierząt. To na pamiątkę wejścia w życie ustawy o ochronie zwierząt w 1997 roku, w której znalazł się zapis, że "zwierzę nie jest rzeczą". To okazja, by zwrócić szczególnie uwagę mieszkańcom regionu na kwestie właściwej opieki nad zwierzętami, dbałości o nie i reakcji, kiedy dzieje im się krzywda. Pamiętajmy, że każdy z nas może zapobiec męce zwierząt, powiadamiając Policję.

Przez pierwsze cztery miesiące br. warmińsko-mazurscy policjanci 12. osobom przedstawili zarzuty dotyczące zabicia zwierząt, czy znęcania się nad nimi.

I tak, na początku marca policjanci z Wilcząt przedstawili zarzuty 20-latkowi, który ze szczególnym okrucieństwem znęcał się nad swoim psem. Podejrzany przyznał się także do uśmiercenia kota.

Sprawa zaczęła się 25 lutego br. Oficer dyżurny braniewskiej komendy otrzymał telefoniczne zgłoszenie, że na terenie gminy Wilczęta jeden z mieszkańców znęca się nad swoim psem. Na miejsce natychmiast pojechali policjanci. Okazało się, że 20-latek bił zwierzę, a odgłosy karconego psa wzbudziły zaniepokojenie zgłaszającej, która postanowiła powiadomić policję.

Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że Mateusz G. chciał wytresować czworonoga, a gdy ten nie wykonywał poleceń, był bity pięściami, pogrzebaczem oraz szufelką. Takie sytuacje zdarzały się od listopada ubiegłego roku. Policjanci ustalili także, że pies nie był jedynym zwierzęciem, któremu 20-latek zadawał cierpienie. 2 miesiące wcześniej Mateusz G. rzucił o podłogę kotem. Na skutek silnego uderzenia zwierzę zmarło.

Ostatecznie mieszkaniec gminy Wilczęta usłyszał zarzuty znęcania się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem i przyznał się do winy. 20-latek poddał się także dobrowolnie karze 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat. Mateusz G. zostanie również oddany pod dozór kuratora i przez najbliższe 5 lat nie będzie mógł posiadać żadnych zwierząt.

Kiedy policjanci wyjaśniają okoliczności znęcania, czy śmierci zwierząt słyszą o różnych formach działania sprawców oprawców. Spotkali się już z trzymaniem zwierzęcia w ciemnym pomieszczeniu, bez dostępu światła, wody, głodzenie i pozbawianie możliwości załatwiania potrzeb fizjologicznych na świeżym powietrzu. Czasem podejrzani rzucali zwierzętami o ścianę, ziemię, czy strzelali do nich np. z wiatrówki.

Powody tak drastycznych zachowań ludzi wobec zwierząt sprawcy przedstawiają dość krótko. To najczęściej brak sympatii dla psa, czy kota, złość w stosunku do jego właściciela, czy agresja na normalne zachowanie zwierzęcia, np. szczekanie.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Dziś obchodzimy Dzień Praw Zwierząt #1402257 | 37.31.*.* 24 maj 2014 18:06

    obchodźcie, wasza sprawa, nam nic do tego...

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz