środa, 19 stycznia 2022. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza WM.pl GazetaOlsztyńska.pl DziennikElbląski.pl Familie.pl

"Akcja Senior" w Schronisku dla Zwierząt w Olsztynie

2014-07-22 13:04:14 (ost. akt: 2014-07-22 13:07:46)
Akcja Senior w Schronisku dla Zwierząt w Olsztynie

Autor zdjęcia: Schronisko dla Zwierząt w Olsztynie

Nie ma chyba nic smutniejszego dla psa i kota niż spędzenie ostatnich lat swojego życia w schroniskowym boksie. Zwłaszcza, gdy wcześniej byli domowymi pupilami. By zwiększyć szansę adopcji psich i kocich emerytów, uruchomiono "Akcję Senior".

Niestety starsze zwierzęta nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem potencjalnych właścicieli, którzy odwiedzają schronisko, by znaleźć swojego przyjaciela. "Bo one chorują, więcej kosztuje ich utrzymanie, nie potrafią już zachować czystości". To właśnie dlatego zwierzęcy seniorzy do końca swoich dni pozostają w schronisku. Schronisko dla Zwierząt w Olsztynie stanęło temu problemowi na przeciw organizując "Akcję Senior" mającą zwiększyć szanse na adopcje psich i kocich emerytów przebywających w placówce.

Pomysł zrodził się na jednym z zebraniu wolontariuszy i pracowników schroniska w Olsztynie, gdy po raz kolejny poruszony został problem psich i kocich seniorów. Całe przedsięwzięcie zaczęło funkcjonować w 2013 roku. "Akcja Senior" polega na wsparciu właścicieli, którzy adoptowali zwierzęcego emeryta. Schronisko oraz Zwierzyniec Św. Franciszka pomagają w leczeniu adoptowanego zwierzaka oraz, jeśli to konieczne, w zakupie specjalistycznej karmy leczniczej.

Osoba adoptująca seniora podpisuje ze schroniskiem szczególną umowę adopcyjną, w której dokładnie określony jest sposób pomocy właścicielowi i jego zwierzakowi w przyszłości. Jeśli adoptowany pupil potrzebuje opieki lekarskiej, odbywa się ona w gabinecie weterynaryjnym Schroniska dla Zwierząt w Olsztynie lub wyznaczonej przez nie placówce. Pomoc dotyczy tylko zwierząt adoptowanych już jako seniorów, nie zaś np. psiaka, który po prostu w domu się zestarzał.

Decyzję o podpisaniu umowy na seniora każdorazowo podejmuje dyrektor schroniska, bowiem nie zawsze psiak ośmioletni jest już seniorem. Taki zwierzak jeszcze przez wiele lat może cieszyć się dobrym zdrowiem. Podobnie koty, które w dobrych warunkach potrafią dożyć 20. lat! "Akcja Senior" obejmuje zwierzęta rzeczywiście starsze, których zdrowie szybko może się popsuć lub te, które chorują przewlekle i zostały zdiagnozowane w schronisku.

Wielu ludzi nie zna zalet, jakie wiążą się z adopcją starszego zwierzaka. Jest on zrównoważony, grzeczny, nie wymaga tyle uwagi co szczeniak, czy młodziak w okresie burzy hormonalnej. Senior jest wdzięczny za poświęconą mu uwagę i nie sprawia tyle problemów. Wbrew pozorom szybko przyzwyczaja się do nowego domu i opiekuna, staje się najwierniejszym przyjacielem, któremu nie w głowie kopanie dziur i ucieczki przez płot.

Nie ma co się oszukiwać, każdy chciałby, by jego ukochany podopieczny żył jak najdłużej. W przypadku seniora nie można tego zagwarantować. Czasem przychodzi się z nim pożegnać za kilka lat, czasem kilka miesięcy. Właściciel jednak nie powinien się tym zniechęcać. Adoptując starego psa czy kota daje mu miłość i kochający dom, w którym podopieczny może szczęśliwie dożyć końca swoich dni.

Nie bądź egoistą. Pokaż zwierzęciu, że na koniec jego życia może mieć opiekę i miłość człowieka.

Źródło: Platforma Dziennikarstwa Obywatelskiego

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. moje #1510847 | 37.31.*.* 17 paź 2014 14:19

  Łateczku, biegaj za TM, w koncu zdrowy, szczesliwy i znowu młody...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. moje #1457304 | 37.30.*.* 8 sie 2014 23:23

  Łateczek, Lola, Puszek - śliczności, wciąż czekają...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ja #1452175 | 89.228.*.* 2 sie 2014 01:13

  Kto pisał ten artykuł? Totalnie wyzuty z uczuć i spełniający jedynie funkcję "suchej" informacji. Aby zachęcić ludzi do adopcji seniorów potrzeba trochę serca i empatii. Jeżeli pracownicy schroniska jej nie mają, to proponuję poprosić osoby z zewnątrz np. wolo.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. z Olsztyna #1445398 | 213.216.*.* 23 lip 2014 13:17

  Ja tez popieram akcję. Proszę tylko o jednoz wracajcie uwagę komu oddajecie tego zwierzaka. Jak podano w artykule jest to szczególna umowa ale z tego co widzę to zobowiązania są tylko po stronie schroniska, a o obowiązkach nowego właściciela nie ma słowa. Wiem, że wizytowanie nowych domów to w Polsce będzie standardem za 100 lat ale miejcie oczy otwarte. Nie chodzi przecież o to, żeby pokazać ile udało się oddać zwierząt. Zwracajcie uwagę, żeby później nie było, że zwierzę zostało wyrzucone, zagłodzone lub jeszcze coś okropniejszego.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ludzie bywaja gorsi niż zwierzęta #1445336 | 31.61.*.* 23 lip 2014 11:52

  ...dlatego całym sercem popieram tę akcję!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 6. ludźmi sie zajmijcie, #1445114 | 46.204.*.* 23 lip 2014 06:30

  a nie psami!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)