Poniedziałek, 25 października 2021. Imieniny Ingi, Maurycego, Sambora WM.pl GazetaOlsztyńska.pl DziennikElbląski.pl Familie.pl

Daj Dom Tymczasowy zwierzakowi ze schroniska

2014-08-04 10:08:53 (ost. akt: 2014-08-04 10:05:29)
Szczekanie psów znajdujących się w schronisku przeszkadza okolicznym mieszkańcom

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Chyba każdy wie, że w schronisku nigdy nie brakuje psów i kotów. Nie każdy człowiek o wrażliwym sercu może zabrać zwierzaka do siebie na stałe. Adopcja to jednak nie jedyna możliwość pomocy mieszkańcom schroniska. Bardzo potrzebne są także domy tymczasowe.

Adopcja Tymczasowa, wśród "zwierzolubów" zwana po prostu DT, polega na wzięciu psa lub kota do siebie do domu na pewien czas. Zazwyczaj zwierzak przebywa u tymczasowego opiekuna do czasu znalezienia domu stałego lub przez określony w umowie okres (np. trzy miesiące). Na pierwszy rzut oka może wydawać się to dla psa czy kota krzywdzące - po raz kolejny zmienia miejsce i opiekuna. To prawda, jednak zalety wzięcia zwierzęcia na DT są większe niż wady.

Tymczasowy opiekun pokazuje przykładowemu nieufnemu Reksiowi, że człowiek nie jest zły, że potrafi się nim zaopiekować, daje mu miłość i poczucie bezpieczeństwa. Jednocześnie schronisko uzyskuje wiele cennych informacji - jak Reksio zachowuje się w domu, co lubi, jakiego domu trzeba dla niego szukać. Pies uczy się, nabiera manier, staje się doskonałym pupilem, gotowym do adopcji.

Często okazuje się, że nie trzeba go niczego uczyć, bo już kiedyś był domowym psem. W tym czasie opiekun oraz schronisko szukają mu domu stałego. Pies, który przebywa w domu tymczasowym zazwyczaj łatwiej znajduje dom stały. Wynika to z faktu, że znane są jego zachowania i nawyki.

Wszystkie obowiązki tymczasowego opiekuna oraz schroniska ujęte są w Umowie o Dom Tymczasowy, która jest podpisywana między stronami. Tymczasowy opiekun zapewnia zwierzęciu odpowiednie miejsce bytowania, jak również pożywienie, wodę. W zależności od indywidualnych potrzeb zwierzęcia również pielęgnacja – kąpiele, czesanie itp.

Aktywne poszukiwanie nowego – stałego domu we współpracy ze schroniskiem, poprzez różnego rodzaju ogłoszenia, akcje rekomendujące dane zwierzę itp.. Schronisko, w razie wystąpienia uzasadnionej potrzeby, zapewnia adoptowanemu na dom tymczasowy zwierzęciu leczenie . Odbywa się ono w Schronisku dla Zwierząt w Olsztynie lub wyznaczonej placówce. Leczenie finansowane jest przez schronisko lub Zwierzyniec Św. Franciszka. Bardzo ważny jest stały kontakt ze schroniskiem i informowanie go o przebiegu socjalizacji zwierzęcia.

Dom Tymczasowy jest szczególnie potrzebny zwierzętom, które źle znoszą pobyt w schronisku. Psy lękliwe, nieufne, skrzywdzone przez człowieka, chore czy stare. Także kocięta, które są zbyt małe, by bez ciepła i miłości wyrosnąć na piękne, zdrowe koty. Często wymagają one karmienia co dwie, trzy godziny mlekiem, co w schronisku nie zawsze jest możliwe, zwłaszcza w nocy. Zwierząt potrzebujących pomocy zawsze jest bardzo dużo, warto zaopiekować się chociaż jednym.

Dla człowieka wrażliwego na cierpienie zwierząt nie ma chyba większej nagrody niż ujrzenie szczęśliwego zwierzęcia, biegającego po własnym ogródku, głaskanego przez ukochanego właściciela. Najważniejsze są chęci, trochę wolnego czasu i dobre serce. Dla opiekuna to kilka tygodni, czasem miesięcy - dla psa lub kota jedyna szansa na normalne życie.

Jeśli bardzo chcesz zaopiekować się zwierzakiem, ale nie możesz mieć go na stałe adopcja tymczasowa jest najlepszym rozwiązaniem. Daje obustronne korzyści - zwierzęciu opiekę i powrót do normalności, opiekunowi przyjemność z zajmowania się czworonogiem przynajmniej tymczasowo.

Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ludźmi sie zajmijcie, #1459315 | 46.205.*.* 12 sie 2014 11:24

  a nie psami!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Agata #1459235 | 83.24.*.* 12 sie 2014 09:29

  Umowę może podpisać jedynie osoba pełnoletnia, tak jak w przypadku umowy stałej. Może to zrobić po prostu rodzic, który i tak musi wyrazić zgodę na przebywanie zwierzaka w domu. Więcej szczegółów można uzyskać w biurze schroniska.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ona_ #1458178 | 83.11.*.* 10 sie 2014 16:40

  czy osoba niepełnoletnia moze wziasc jakiegos zwierzaka i zapewnic mu DT ?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz