Niedziela, 25 lutego 2024. Imieniny Almy, Cezarego, Jarosława WM.pl GazetaOlsztyńska.pl DziennikElbląski.pl Familie.pl

Mały gest może ocalić ptaki

2016-01-13 11:02:43 (ost. akt: 2016-01-13 12:03:39)
Mały gest może ocalić ptaki

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Warunki pogodowe, jakie panują w ostatnich dniach nie są łaskawe dla zwierząt. W momencie, gdy niemal wszystko pokrywa śnieg, ptaki mają utrudnione zadanie szukając pokarmu. Jednak, każdy z nas może pomóc jednym drobnym gestem.

Ratunek ptakom może nieść choćby słonina wywieszona przy karmniku lub za oknem. Z takiego pokarmu skorzystają głównie sikorki. Trzeba jednak pamiętać, by słoninka nie zawierała soli i była świeża.

Innym rozwiązaniem może być specjalna karma stworzona z mieszanki wielu ziaren, orzechów i nasion. Taką mieszankę można łatwo i szybko przygotować samodzielnie lub zamówić na specjalistycznej stronie internetowej. Dla entuzjastów dłuższych spacerów z pomocą przyjdzie także leśniczówka. Tam właśnie można poprosić o specjalną karmę leśniczego, który na pewno nie odmówi miłośnikom ptaków, gotowym pomóc im w ciężkim zimowym okresie.

Należy pamiętać, żeby pokarm wyłożyć w miejscu do którego ptaki z łatwością się dostaną- pamiętając, że musi być ono niedostępne dla większych zwierząt i drapieżników. Trzeba być świadomym, że gdy raz pomożemy ptakom, to karmę trzeba regularnie wykładać w tym samym miejscu przez całą zimę. Zwierzęta zapamiętają dane miejsce i będą chętnie do niego wracały przez całą zimę. Wiosną ptaki już same będą mogły znaleźć pożywienie, więc pomoc ludzka nie będzie konieczna.

Niewielki gest pomoże wielu zwierzętom przetrwać chłodny okres. Wystarczą chęci i odrobina czasu, aby ptaki nawet zimą nie były głodne.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. j. #1905813 | 83.9.*.* 13 sty 2016 14:13

    Każdej zimy podkarmiam ptaszki. Ziarno w karmiku - przede wszystkim słonecznik, czasem słoninka powieszona na drzewku albo smalec. - Ale tylko wtedy kiedy ziemia przykryta jest śniegiem i ptaki nie mogą dostać się do naturalnego pożywienia.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz