środa, 29 maja 2024. Imieniny Benity, Maksymiliana, Teodozji WM.pl GazetaOlsztyńska.pl DziennikElbląski.pl Familie.pl

Czy warto kupić lampę UV do akwarium?

2019-02-14 13:39:32 (ost. akt: 2019-02-14 13:42:37)
Czy warto kupić lampę UV do akwarium?

Lampa UV do akwarium, nazywana również sterylizatorem, to sprzęt, który wykorzystuje dezynfekujące działanie promieniowania ultrafioletowego. Urządzenia te służą do oczyszczania wody – wynika to z faktu, że promienie UV mają szkodliwy wpływ na bakterie, pływające glony, czy inne mikroorganizmy.

Jak działa sterylizator UV?


Sterylizator UV zbudowany jest w dość prosty sposób – składa się z plastikowej rury, posiadającej dwa przyłącza wlotu i wylotu, co zapewnia przepływ wody. W rurze znajduje się lampa ultrafioletowa, dzięki czemu pobierana do wnętrza woda jest oczyszczana przez filtr oraz wystawiona na promieniowanie UV. Zdezynfekowana oraz oczyszczona woda trafia ponownie do akwarium, gdzie miesza się z wodą nieoczyszczoną. System ten pozwala skutecznie zmniejszyć stężenie patogennych bakterii.

Należy pamiętać, że zdolność przenikania promieniowania UV jest uzależniona od kilku czynników. Przede wszystkim, im większa jest gęstość wody, tym mniejsza jest moc przenikliwa promieni. W wodzie zanieczyszczonej i mętnej lampa powinna być umieszczona za filtrami, dzięki czemu promieniowanie UV będzie odkażać już oczyszczoną wodę. Należy pamiętać też o tym, że lampa UV musi być czysta, ponieważ jakiekolwiek zanieczyszczenia powłoki mogą zablokować promieniowanie.

Rodzaje lamp UV


Lampy można podzielić pod kątem położenia aparatu w akwarium na powierzchniowe oraz lub zanurzeniowe. Sterylizatory powierzchniowe zbudowane są z kilku lamp i odbłyśnika. Nowoczesne urządzenia zanurzeniowe są hermetycznie zamknięte. Dzieli się je na kilka rodzajów – zewnętrzne, wewnętrzne oraz z wbudowanymi filtrami. Urządzenia wewnętrzne są niewielkie i mają małe lampy, co oznacza nieco mniejszą skuteczność.

Zdecydowanie najwydajniejsze są urządzenia zewnętrzne, które można podłączyć do zewnętrznego filtra – szeroki wybór można znaleźć między innymi na stronie https://www.plantica.pl/produkty/filtracja/lampy-uv. Są one bardzo skuteczne i cieszą się dużą popularnością wśród akwarystów. Niewątpliwą zaletą sterylizatorów jest łatwość montażu, prosta obsługa oraz możliwość dopasowania zarówno do bardzo małego, jak i dużego akwarium. W sprzedaży są również lampy do oczek wodnych, charakteryzujące się wyjątkową dużą wydajnością.

Materiał Partnera powstał we współpracy z plantica.pl


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB