środa, 29 maja 2024. Imieniny Benity, Maksymiliana, Teodozji WM.pl GazetaOlsztyńska.pl DziennikElbląski.pl Familie.pl

Jak zrobić drapak dla kota? DIY dla kociarzy

2022-01-12 07:30:52 (ost. akt: 2022-01-12 07:31:30) Artykuł sponsorowany
Jak zrobić drapak dla kota? DIY dla kociarzy

Wykonaj samodzielnie drapak dla kota albo zabawkę według własnego pomysłu. Sprawdź, jak robić akcesoria dla kota DIY. Oszczędź pieniądze, spędź czas kreatywnie.

Zrób to sam dla kociarzy - jak własnoręcznie zrobić drapak dla kota?


Własnoręczne zrobienie drapaka dla kota to wyzwanie ma miarę możliwości każdego kociarza. Jeśli nie lubisz piłować, wyrzynać i skręcać, wystarczy sięgnąć po karton, w którym kurier dostarczył ci solidny zapas kociej karmy, przysmaków i żwirku, chwycić w dłoń nożyk do papieru i cała naprzód!

Duży drapak typu wieża dla dużego kota
Duży drapak typu wieża robiony z myślą o dorodnym kocie musi być przede wszystkim stabilny, żeby nie przewrócił się ani na samego amatora ostrzenia pazurów, ani na nikogo innego. Równie ważna jest wytrzymała gruba lina, w którą kot będzie mógł wbić pazury.
Elementy konstrukcji :
• Podstawa całego drapaka: musi być dość ciężka i, co za tym idzie, stabilna. Można ją wyciąć np. z kawałka blatu kuchennego, który pląta się po mieszkaniu i wciąż nie znalazł swojego przeznaczenia.
• Podstawy kolejnych półek-pięter drapaka: tu wystarczy zwykła sklejka, możemy także wykorzystać półki ze starego regału albo dowolne elementy drewniane bądź z płyty meblowej, z których uda nam się wyciąć elementy o pożądanym kształcie.
• Tuby/belki drewniane, na których umocujemy półki-piętra i które owiniemy mocnym sznurkiem, aby służyły za miejsca do ostrzenia pazurów. Tuby muszą być, oczywiście bardzo solidne. Możecie o nie pytać w sklepach budowalnych, a raczej w magazynach i na zapleczach tychże: można poprosić kogoś z personelu, żeby nie przeznaczał do utylizacji tub, na których zrolowana była wykładzina dywanowa albo folia typu stretch. Równie dobrze możemy wykorzystać plastikowe rury, pozostałe po wymianie przydomowej instalacji wodno-kanalizacyjnej albo drewniane belki.
• Lina albo sznurek jutowy do owinięcia tub/rur/belek. To musi być naprawdę gruba lina, żeby kot mógł w nią swobodnie wbijać pazury i żeby nie zniszczył jej za szybko.
• Materiał i gąbka tapicerska do obicia półek-pięter.
Niezbędne narzędzia:
• Nożyk
• Miarka budowlana
• Ołówek
• Klej tapicerski
• Klej do drewna
• Klej na gorąco
• Taker i zszywki
• Otwornica

Pracę rozpoczynamy od wycięcia otwornicą drewnianych zaślepek do rur – jeśli używamy belek z litego drewna, nie będą one potrzebne. Zaślepki mocujemy za pomocą kleju do drewna oraz wkrętów. Umożliwią nam one wzajemne mocowanie podstawy, rur i kolejnych półek-pięter drapaka.

Teraz zajmiemy się nawijaniem liny/sznurka na rury. Mocujemy ją, bardzo starannie, używając kleju na gorąco. Kolejny etap prac to tapicerowanie podstawy całego drapaka oraz poszczególnych półek-pięter. Gąbkę przyklejamy za pomocą kleju tapicerskiego w sprayu, zwanego klejem kontaktowym, a materiał mocujemy takerem i zszywkami.

Kiedy wszystkie elementy są już gotowe, pozostaje połączyć je w całość. Rozmieszczenie rur i półek jest dowolne. Na pewno planując duży drapak dla dużego kota, uwzględniliśmy wszelkie jego preferencje, tak aby miał i wysokie słupki do drapania i rozciągania się, i miękkie półki do spania na ulubionej wysokości. Jeśli do podstawy zamierzamy zamocować dwie rury, to między nimi możemy zaplanować dodatkowe legowisko w postaci hamaka.Drzewko dla kota
Drzewko do ostrzenia pazurów (cat tree) to może być umowna nazwa drapaka, do którego powstawanie wykorzystamy elementu wymienione powyżej i stworzymy konstrukcję, przypominającą pień z półkami. Ale możemy też sprawę potraktować dosłownie i do przygotowania drzewka wykorzystać pień i gałęzie albo cały fragment ściętego drzewa, które uzyskamy podczas prac we własnym ogrodzie.
Okorowany pień z kilkoma mocnymi gałęziami, do których można przykręcić półki dla kota, to wymarzone miejsce nie tylko do ostrzenia pazurów, ale także do odpoczynku, obserwowania świata i do zabawy. Część pnia i gałęzi możemy owinąć – w taki sam sposób jak opisano powyżej – mocną liną, część zostawić w stanie naturalnym, żeby nasz niewychodzący mruczek poczuł się jak w lesie. Pomiędzy gałęziami można rozciągnąć hamak, na gałęziach zawiesić kawałki liny do wspinania się albo z przymocowanymi nań zabawkami, umożliwiającymi kotu symulację polowania.

Do stworzenia drzewka dla kota może także wykorzystać elementy starego drapaka – czy to kupionego w sklepie, czy też zrobionego samodzielnie – ponieważ atrakcyjny kawałek pnia z gałęziami można skomponować z nim w całkiem oryginalną konstrukcję. Należy jednak pamiętać, że drewno jest ciężkie i jeśli chcemy stworzyć kocie drzewko z pni i gałęzi, muszą one być naprawdę solidnie przymocowane i do podłoża, i – w miarę możliwości – do sufitu i ścian.
Radość kota z możliwości brykania i ostrzenia pazurów na własnym „prawdziwym” drzewku umiejscowionym w strategiczny miejscu mieszkania, np. we wnęce okiennej czy balkonowej, jest bezcenna.

Drapak na ścianę
Zrobienie drapaka ściennego nie wymaga żadnych innych umiejętności i materiałów, niż te, które są nam potrzebne do wykonania drapaka-wieży. Tym razem jednak naszym głównym celem jest zamontowanie drapaków na ścianach, w miejscach, o które nasz kot chętnie się ociera, zostawiając tam swój zapach i wyraźnie widać, że jest tylko kwestią czasu, kiedy zacznie sprawdzać, czy ściana nadaje się do ostrzenia pazurów.
Drapak ścienny to po prostu jedna z naszych półek-pięter, tylko że nie tapicerowana, a z przyklejonym (klejem na gorąco) mocnym sznurkiem. Drapak taki najlepiej do ściany przykręcić, bo zawieszenie go – tak jak zawiesza się ramkę z obrazkiem – jest nieskuteczne. Wystarczy, że kot będzie mocniej ostrzył pazury i trenował rozciąganie, a drapak się urwie. Najlepszym rozwiązaniem będzie stworzenie od razu ściennego drapaka narożnego. Unikniemy w ten sposób brudzenia ściany. Rozanielony pojedynczym drapakiem kot na pewno nie zarzuci swojego zwyczaju ocierania się pyszczkiem o ścianę, celem oznaczania terenu. Kiedy jednak zaanektujemy cały róg na drapak, prawdopodobnie wystarczy on kotu jako „rezerwuar” jego śladów zapachowych.

Drapak z kartonu dla kota
Kartonowe drapaki to ostatni krzyk kociej mody wnętrzarskiej. Nie są drogie – często nie są też trwałe – ale jeśli mamy do dyspozycji np. tekturowe kartony po dostawie kociego jedzenia, meblach czy AGD, warto wykorzystać je do zrobienia drapaka. Przecież jeśli nie damy im drugiego życia i tak wylądują w koszu na śmieci. Kartonowy drapak może mieć dowolny geometryczny kształt, ale na fali są drapaki w kształcie… fali.
Zróbmy zatem drapak-falę. Potrzebny nam będzie szablon z pożądanym kształtem. Będziemy go wycinać z tektury w tak wielu egzemplarzach, aż uzyskamy górkę tekturek, które po sklejeniu stworzą konstrukcję o pożądanej wielkości. Staranne sklejenie poszczególnych elementów jest niezbędne, żeby konstrukcja oparła się kocim pazurom przez jakiś czas.
Górę i dół, a raczej oba boki drapaka – bo położymy go docelowo w taki sposób, żeby uzyskać falę – można umocnić np. cienką sklejką albo grubszą tekturą i ozdobić w dowolny sposób. Sama gruba warstwa tektury jest dla kota wystarczająco dobrym drapakiem, ale możemy na część powierzchni przykleić także mocny sizalowy sznurek. Jeśli drapak będzie wystarczająco szeroki, posłuży także za legowisko, np. na nasłonecznionym parapecie.

Kocie zabawki – jak samemu zrobić wędkę
Kiedy nasz kot zaakceptuje zrobiony przez nas drapak, możemy, w uznaniu własnych zasług i ku uciesze mruczka, zrobić dla niego jeszcze coś do zabawy. Najpopularniejsza zabawka dla kota to oczywiście wędka. Potrzebne nam będą:
• patyk, może być np. krótka tyczka bambusowa ze stoiska ogrodniczego
• sznurek, raczej nie tak sztywny jak te, które wykorzystywaliśmy podczas robienia drapaka
• ścinki materiału pocięte na paseczki, drobne zabawki czy szeleszczące piłeczki, które nabyć można w sklepie zoologiczny albo mała pluszowa zabawka, która znudziła się już naszemu dziecku – co przywiążemy na końcu wędki zależy wyłącznie od naszej inwencji

Do patyka przywiązujemy sznurek, a do sznurka – chwościk wykonany ze ścinków, zabawkę czy piłkę. W zasadzie sam przedmiot dyndający na końcu wędki nie ma znaczenia, chodzi jedynie o to, żeby bawiąc się tą wędką z kotem dać mu szansę, aby w warunkach domowych zaspokoił swój instynkt łowiecki.

Chcesz zadbać o bezpieczeństwo zwierzaka? Zobacz, jak wykonać zabezpieczenie balkonu – siatkę na balkon dla kota >>>Tagi: seo kot drapak

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB