Wtorek, 5 grudnia 2023. Imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny WM.pl GazetaOlsztyńska.pl DziennikElbląski.pl Familie.pl

Karma dla papug falistych – jaki ma skład i którą wybrać?

2022-07-01 13:00:46 (ost. akt: 2022-07-01 13:04:05) Artykuł sponsorowany
Karma dla papug falistych – jaki ma skład i którą wybrać?

Karmy dla różnych gatunków papug różnią się między sobą w bardzo dużym stopniu i choć dostępne są karmy uniwersalne, to jednak często warto poszukać takiej, która została stworzona z myślą o konkretnym gatunku. Co więc powinny jeść papugi faliste?

Jakie są rodzaje karmy dla papug?

Papugi to bardzo rozległy takson (właściwie jest to rząd papugowe, papugi to tylko nazwa popularna), w skład którego wchodzą aż cztery rodziny i całe mnóstwo gatunków zwierząt o różnym trybie życia i sposobie odżywiania. Choć cechą wspólną jest dość masywny dziób, to jednak niektóre gatunki są głównie owocożerne, inne są zdecydowanie mniej wybredne, a są i takie – jak papugi faliste właśnie – które są typowymi ziarnojadami. I już samo to będzie tłumaczyło, dlaczego karma dla papug falistych musi mieć specjalnie dobrany skład jak np. ta https://parrotplanet.pl/pl/c/Pokarm/100.

Dobry skład karmy dla papug falistych

Karmy dla papug falistych są komponowane w taki sposób, żeby dość perfekcyjnie zaspokajać zapotrzebowanie odżywcze. To oznacza, że nie tylko mają one właściwą kaloryczność, ale też dostarczają substancji mineralnych oraz mają właściwy stosunek zawartości makroskładników.

Do zbóż najczęściej stosowanych w karmach podstawowych należy proso, przy czym producenci zazwyczaj używają mieszanki prosa żółtego i czerwonego oraz białego. Karmę wzbogaca się siemieniem lnianym, kanarem, szafranem, owsem czy innymi nasionami i ziarnami. Dość często w składzie znajduje się choćby słonecznik, który zapewnia odpowiednią podaż tłuszczów, których brakuje w nasionach zbóż.

Karmy uzupełniające zawierają większe ilości owoców, ale zamiast tego można podawać papużkom falistym po prostu suszone owoce: banany, kokosy czy żurawinę. Istotne jest – szczególnie w okresie pierzenia lub szybkiego wzrostu – podawanie pełnowartościowego białka. Sprawdzają się w tej roli na przykład larwy mącznika. Od czasu do czasu podaje się też suszone kwiaty.

Czego unikać w karmach dla papug falistych?

Zdecydowana większość karm dla papug jest dla nich bezpieczna, co jednak nie oznacza, że można zupełnie nie przejmować się składem. Tak samo, jak w diecie ludzi – pewne składniki, choć szkodliwe zasadniczo nie są, nie są też do niczego potrzebne i można by się ich było pozbyć.

W przypadku karmy dla papug falistych będzie to na przykład dodany cukier albo dekstroza. W ograniczonych ilościach nie będą one szkodliwe, ale też w żaden sposób nie wspomagają prawidłowego rozwoju zwierzęcia, więc najlepiej ich unikać – wystarczy kupić karmę wysokiej jakości, żeby pozbyć się tego problemu.
Wybierz najzdrowszą karmę dla swojej papugi

Jeśli nie masz innej możliwości, możesz bazować na karmach uniwersalnych, jeżeli jednak chciałbyś zapewnić swoim papużkom falistym idealne warunki do rozwoju, postaraj się znaleźć taką karmę, która będzie perfekcyjnie zaspokajała ich zapotrzebowanie. Będą zdrowsze, silniejsze i jeszcze piękniejsze.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB