środa, 19 stycznia 2022. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza WM.pl GazetaOlsztyńska.pl DziennikElbląski.pl Familie.pl

Kacze i łabędzie kupry nie przymarzną do lodu

2010-01-06 00:00:00

Na zamarzniętym Kanale Łuczańskim strażacy rozłożyli słomę, która ma pomóc przetrwać zimującym kaczkom i łabędziom. Potrzebna jest nie tylko żywność, ale też miejsce do wypoczynku, gdzie ptaki mogłyby chociaż odrobinę ogrzać się.

— Zimą nie brakuje zgłoszeń o ratunek dla przymarzniętych do lodu ptaków — mówi Krzysztof Kroszkiewicz, rzecznik prasowy KP PSP w Giżycku. — Staramy się jakoś temu zapobiegać, więc chętnie pomagamy w rozłożeniu słomy. Dzięki temu mniej ptaków będzie potrzebowało pomocy.

Słomę, tak jak w ubiegłych latach, dostarczyła firma Andrzeja Morskiego na zlecenie Urzędu Miejskiego w Giżycku.
Zimujące u nas krzyżówki i łabędzie potrzebują pomocy, przede wszystkim pokarmu, ale warto pamiętać, że najczęściej rzucany chleb niekoniecznie im służy. Od tego rodzaju pokarmu ptaki zapadają na choroby przewodu pokarmowego. Przede wszystkim ptactwo wodne nie może otrzymywać pokarmu suchego, zatem lepiej gdy wrzucimy go do wody, i one same go wybiorą. Najlepszym wsparciem byłoby sypanie ptakom ziarna zbóż.


Warto też pamiętać o zapewnieniu spokoju w okolicach Kanału Łuczańskiego. Tutaj apel do właścicieli psów, które wbiegają na lód, nierzadko kapiąc się w lodowatej wodzie, o właściwą opiekę nad zwierzętami w czasie spacerów nad kanałem.
S.K.

>>> Zobacz nasz serwis o zwierzętach!

Uwaga! To jest archiwalny artykuł. Może zawierać niaktualne informacje.