Sobota, 24 lutego 2024. Imieniny Boguty, Bogusza, Macieja WM.pl GazetaOlsztyńska.pl DziennikElbląski.pl Familie.pl

Poranne ryki i niecodzienne spotkanie w lesie [FILM]

2016-09-14 17:00:40 (ost. akt: 2016-09-17 12:01:20)
Poranne ryki i niecodzienne spotkanie w lesie [FILM]

Autor zdjęcia: RDLP w Olsztynie/YouTube

Jesienne spacery po lasach i polach mogą być okazją do niecodziennego spotkania. Jedno z nich, udało się zarejestrować kamerą w Nadleśnictwie Iława.

Zobacz także: Te zwierzaki wcale nie są tchórzliwe. Spotkane w lesie mogą dać popalić [FILM] Te zwierzaki wcale nie są tchórzliwe. Spotkane w lesie mogą dać popalić [FILM] Nie zabieraj, nie dotykaj — małe tchórze poradzą sobie w lesie same! Ba, w momencie zagrożenia wydzielają ciecz o cuchnącej woni, mającą za zadanie zniechęcić...
Spacerujące bażanty, bawiące się tchórze i jelenie czające się w zaroślach - w Nadleśnictwie Iława często można spotkać piękne i majestatyczne zwierzęta, korzystające z bogactwa przyrody. Wraz z początkiem września, ciche i spokojne poranki w lesie zaczęły przerywać głośne dźwięki. Rozpoczęło się rykowisko, czyli gody jeleni.

- Z wielu miejsc dochodzą dźwięki wydawane przez samce, które chcą zademonstrować swoją siłę a przez to zwabić łanie. Ten byk, który najbardziej zaimponuje łaniom ma szanse na zgromadzenie największej ilości partnerek, z którymi może liczyć na potomstwo. Wśród miłosnych wrześniowo – październikowych dźwięków, można rozpoznać wiele specyficznych odgłosów, które towarzyszą określonym emocjom. To swoisty język, którym zwierzęta się komunikują, ustalają hierarchię, ostrzegają nawzajem lub straszą . Dla obserwatorów to niesamowite widowisko, koncert odgłosów, czasem przy odrobinie szczęścia barwny spektakl - podaje Kinga Sulej z Nadleśnictwa Iława.

I właśnie spotkanie z młodym jeleniem w okresie rykowiska, nagrał Marian Lendzion, leśniczy OHZ Smolniki:


Rykowisko - okres godowy jeleni szlachetnych, rozpoczyna się w drugiej połowie września i kończy w połowie października. Samce jeleni w celu zwabienia łani zaczynają wydawać głośne odgłosy. Spektakl rozpoczyna się tuż przed zachodem słońca, a kończy o świcie.

Nasz region pełen jest pięknych lasów i jezior, w których można zobaczyć wiele gatunków zwierząt. Nagrania z takich spotkań, na swoim kanale YouTube publikuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie =>> ZOBACZ WSZYSTKIE NAGRANIA!

Źródło: Nadleśnictwo Iława/RDLP w Olsztynie

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ulka #2065208 | 83.9.*.* 14 wrz 2016 19:44

    Po raz pierwszy słyszałam ryki jeleni na żywo, siedziałam w nocy na rybach i doświadczyłam tego wspaniałego uczucia...coś pięknego :)

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Real #2065159 | 83.24.*.* 14 wrz 2016 18:36

    :( ...A gdzie RYK???:(

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz